Program profilaktyki gruźlicy

Dla kogo

Adresatami programu są osoby dorosłe będące na liście pielęgniarki POZ, u których nie rozpoznano gruźlicy, które miały bezpośredni kontakt z chorym na gruźlicę lub u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobocie, bezdomność, niepełnosprawność, obciążenie długotrwałą chorobą, uzależnienie od alkoholu lub narkotyków. Programem objęte są również osoby, które samodzielnie zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki POZ.

Adresatami programu są szczególnie osoby obciążone czynnikami ryzyka (nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższone stężenie cholesterolu, nadwaga, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość, wiek, płeć męska, obciążenia genetyczne i inne).

Cel programu

    • zmniejszenie wskaźnika zachorowalności na gruźlicę,
    • objęcie wczesną opieką świadczeniobiorców chorych na gruźlicę,
    • zmniejszenie wskaźnika śmiertelności na gruźlicę
    • podniesienie świadomości społecznej poprzez edukację zdrowotną,
    • zwiększenie dostępności do świadczeń pielęgniarki środowiskowej oraz poradni specjalistycznych – gruźlicy i chorób płuc.

Gruźlica klasyfikowana jest jako choroba społeczna, związana z warunkami bytowania: życia (mieszkanie, odżywianie), pracy i wypoczynku. Przyczyną rozwoju choroby u zakażonego jest osłabienie sił obronnych organizmu, najczęściej wskutek niedożywienia oraz złych warunków mieszkaniowych. Do czynników wewnętrznych sprzyjających zachorowaniu na gruźlicę należą: zakażenie HIV, cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, schyłkowa niewydolność nerek, leczenie immunosupresyjne, pylica płuc, leczenie sterydami przez okres dłuższy niż 3 tygodnie w dawce powyżej 15 mg/dobę, szybka utrata masy ciała..

Gdzie skorzystać z badań 

Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez pielęgniarkę POZ, która przeprowadza wywiad zdrowotny, wypełnia ankietę oraz przeprowadza edukację zdrowotną świadczeniobiorcy. W przypadku osób z grupy największego ryzyka zachorowania (w ankiecie uzyskali liczbę punktów > 9) pielęgniarka POZ przekazuje pisemną informację lekarzowi POZ, do którego zadeklarowany jest pacjent, o wynikach przeprowadzonej ankiety oraz wskazuje pacjentowi tryb dalszego postępowania, w tym informuje pacjenta o konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ celem dalszej oceny stanu zdrowia. Jeżeli w wyniku badania ankietowego, pacjent z grupy ryzyka zachorowania na gruźlicę nie został zakwalifikowany do dalszej diagnostyki (uzyskana w ankiecie liczba punktów < lub = 9) lub w wyniku przeprowadzonej przez lekarza POZ oceny stanu zdrowia nie została rozpoznana u niego gruźlica, ponowne badania ankietowe można wykonać nie wcześniej niż po upływie 24 miesięcy od daty ostatniego badania. Aby skorzystać z programu pacjent musi złożyć pisemne oświadczenie, że w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie podlegał badaniu ankietowemu pielęgniarki POZ w programie profilaktyki gruźlicy (także w innych poradniach).

Współpracujemy

 

Narodowy Fundusz Zdrowia logo

 

Proteo logo